Quick Links
Skip to main contentSkip to navigation

Broken Bow Schools

Staff Directory

  • Mrs. McKenzie Adams

    1st Grade
  • Mr. Elliot Alberson

    History Teacher/Head Baseball Coach
  • Mrs. Ellyn Alberson

    Reading Specialist
  • Mrs. Debbie Atchley

    English Teacher/Special Education Director
  • Mr. Jerry Autrey

    Maintenance
  • Mrs. Virgie Autrey

    Reading Specialist
  • Mrs. Presley Axton

    Speech Therapist
  • Mrs. Karess Ayers

    Secretary
  • Shaniqua Ayers

    Para-professional
  • Ms. Kaitlynn Battiest

    RJMS Cafeteria
  • Mrs. Chani Bean

    2nd Grade
  • Mr. Toby Bean

    Geography Teacher/Head Girls' Basketball Coach
  • Kayla Bell

    6th Grade Math
  • Mr. Jarod Bible

    Principal of Discipline
  • Mrs. Natalie Bonds

    Bennett Cafeteria
  • Mrs. Kim Bradley

    Secretary
  • Mrs. Brandi Brannan

    Math Teacher
  • Mr. Clint Bray

    Security Officer
  • Mrs. Deanna Bray

    Dierks Cafeteria Manager
  • Mrs. Sheila Bray

    Secretary
  • Mrs. Whitney Brock

    Kindergarten
  • Ms. Brooke Brown

    4th Grade
  • Karla Buff

    3rd Grade
  • Mrs. Diane Bunn

    6th Grade English Language Arts
  • Mrs. Tammy Bunn

    4th Grade
  • Mrs. Sarah Butler

    7th Grade English Language Arts
  • Mrs. Michelle Caldwell

    Secretary
  • Mr. Guy Camp

    Personal Financial Literacy Teacher
  • Mr. Mike Campbell

    Alternative Education Teacher
  • Briana Campos

    Para-professional
  • Ms. Kristi Carrell

    8th Grade English Language Arts
  • Mr. Zac Cater

    PE Teacher/Golf Coach
  • Mr. Chad Chadwick

    7th Grade Math
  • Mrs. Donna Chandler

    7th Grade Science
  • Ms. Eboni Cherry

    RJMS Paraprofessional
  • Mrs. Becky Childs

    Library Assistant
  • Mr. Charlie Childs

    Transportation Director
  • Ms. Kimberly Clift

    Math Teacher
  • Mrs. Linda Clowers

    Special Education Co-Director/Multi-handicapped Resource Teacher
  • Ms. Rebekah Clowers

    English Teacher/Academic Team Coach/Speech & Debate Coach
  • Ms. Rusty Cockrell

    FACS Teacher
  • Mr. Kyle Coffman

    5th Grade
  • Mrs. Rebecca Colbert

    1st Grade
  • Mrs. Tricia Compton

    Math Teacher
  • Ms. Aubrey Cowell

    Kindergarten
  • Mr. Robert Damm

    IT Manager
  • Mr. Casey Daniel

    5th Grade
  • Mrs. Dianna Davis

    Pre-K
  • Mr. Rod Davis

    8th Grade History
  • Mrs. Shanna Davis

    English Teacher
  • Mrs. Kitty Dial

    2nd Grade
  • Mr. Casey Dover

    Math Teacher
  • Mrs. Amanda Downing

    2nd Grade
  • Allison Dye

    5th Grade
  • Mr. Jerren Ellis

    Computers Teacher/Assistant Coach - Softball and Basketball
  • Ms. Carla Ellisor

    Superintendent
  • Jared Engler

    6th Grade Science
  • Mrs. Vickie Farley

    Secretary
  • Mrs. Ashley Fines

    Special Education
  • Connie Freeman

    Resource
  • Mrs. Tara French

    Pre-K
  • Mrs. Tammy Gant

    Bennett Cafeteria Manager
  • Mrs. Lynn Gardner

    English/History/Academic Achievement Teacher
  • Mrs. Lindsay Gaston

    Principal of Instruction
  • Mrs. Shonda George

    Special Education
  • Ms. Tina Gibbs

    Librarian
  • Mrs. Gloria Gibson

    Principal of Discipline
  • Mrs. Shelbi Golden

    8th Grade Math
  • Mrs. Becky Green

    FACS/FCCLA Advisor
  • Ms. Amber Hale

    English Teacher
  • Mrs. Joanna Hall

    Principal
  • Mrs. Mary Hall

    RJMS Cafeteria Manager
  • Mr. Mike Hall

    Science Teacher
  • Mrs. Rhonda Haltom

    Special Education
  • Mr. Thu-Wong Haney

    Sports Complex Custodiam
  • Mrs. Ashlei Hanks

    Librarian
  • Mr. Luke Hanks

    Principal of Instruction
  • Mrs. Christy Hannah

    History Teacher/AP Coordinator/Website and Social Media Coordinator
  • Mr. Paul Harbour

    Maintenance
  • Mrs. Susie Harbour

    RJMS Janitor
  • Mrs. Belinda Highful

    Principal of Instruction
  • Mrs. Carla Holmes

    Administrative Assistant/BBHS Activity Fund Custodian/Transcripts
  • Mrs. Gail Hopson

    Administrative Assistant/Activity Fund Co-Custodian/Minutes Clerk
  • Mrs. Christina Horn

    4th Grade
  • Chelsea Humphrey

    Para-Professional
  • Mr. Mike Hutchings

    5th Grade
  • Mrs. Sharla Hutchings

    Kindergarten
  • Mrs. Julie Jackson

    Special Education
  • Jessica Jamison

    7th Grade Geography
  • Officer Connie Jefferson

    Campus Security
  • Ms. Jontaa Jett

    4th Grade
  • Mrs. Deanna Jewell

    Pre-K
  • Mrs. Lisa Jewell

    Bennett Cafeteria
  • Mrs. Tonya Johnson

    Custodian
  • Mrs. Becky Jones

    Dierks Cafeteria
  • Mrs. Kathleen Jones

    Para-Professional
  • Mrs. Sherry Jones

    District Treasurer/Business Manager
  • Mrs. Karla Jordan

    Reading Specialist
  • Mrs. Karon Kelso

    Custodian
  • Mrs. Misty Kemp

    5th Grade
  • Mr. Dustin Lasell

    Carpentry
  • Mrs. Angie Lee

    3rd Grade
  • Mr. Duce Lee

    PE/Assistant Football Coach/Girls Track Coach
  • Mr. Brandon Lewis

    Agriculture Teacher
  • Mrs. Donna LIndly

    FACS Teacher/OJT
  • Mr. Jacob Lundry

    Agriculture Teacher
  • Mrs. Jennifer Lundry

    Pre-K
  • Mrs. Shari Magar

    Librarian/NHS Sponsor
  • Mrs. Stacey Marable

    Para-Professional
  • Ms. Nancy Marshall

    3rd Grade
  • Mrs. Gigi McBrayer

    Encumbrance Clerk/Activity Fund Custodiam
  • Mrs. Shelly McDonald

    Kindergarten
  • Mr. Michael McGee

    Dean of Students
  • Mrs. Tina Metcalf

    Library Assistant
  • Mrs. Kathy Minor

    Child Nutrition Clerk
  • Mrs. Brenda Moore

    Child Nutrition Director
  • Mrs. Esther Moore

    ESL/ELL Director
  • Mrs. LaDonna Muse

    Teacher Assistant
  • Mrs. Carolyn Nagella

    Dierks Cafeteria
  • Mrs. Janet Neal

    Counselor - 9th and 10th
  • Mr. Kent Nix

    Technology Education
  • Mrs. Jessica O'Gorman

    Science Teacher
  • Mrs. Alannah Pannell

    2nd Grade
  • Mrs. Faith Parra

    Science Teacher/AILYC Sponsor
  • Mrs. Melissa Patel

    8th Grade Science
  • Mrs. Orene Peevy

    Dierks Cafeteria
  • Mr. Kelly Persinger

    Art Teacher/Art Club Sponsor
  • Mrs. Connie Phillips

    Art
  • Mr. Josh Pike

    Science Teacher
  • Mrs. Amy Polson

    1st Grade
  • Mrs. Sandy Powers

    Spanish Teacher/Spanish Club Sponsor
  • Mrs. Amee Price

    1st Grade
  • Mrs. Kathryn Price

    Computers Teacher/Yearbook Sponsor/BPA Sponsor
  • Mr. Buddy Queen

    Mechanic
  • Mr. Lance Reavis

    Agriculture Teacher
  • Ms. Shelly Reece

    Dierks Cafeteria
  • Mrs. Melissa Rich

    Dierks Cafeteria
  • Raney Rickey

    6th Grade Geography
  • Mrs. Linda Ridenour

    RJMS Cafeteria
  • Mr. Glennis Ring

    Head Football Coach
  • Mrs. Carrie Robbins

    1st Grade
  • Ms. Amanda Roberts

    2nd Grade
  • Mrs. Melissa Rowan

    RJMS Cafeteria
  • Mrs. Sharon Seibert

    Bennett Cafeteria
  • Mr. Colby Shamley

    Weighlifting & PE Teacher/Assistant Coach - Football & Track
  • Mrs. Bethany Sheeley

    Counselor
  • Mr. Nate Sheeley

    Assistant Band Director/5th Grade Music Teacher
  • Mrs. Anntricia Smith

    Resource Teacher
  • Mr. Patrick Smith

    6th Grade Athletics
  • Mrs. Sara Spencer

    Dierks Cafeteria
  • Mrs. Debra Stephens

    Bennett Cafeteria
  • Mrs. Jackie Stiles

    3rd Grade
  • Mr. Stan Storey

    RJMS Cafeteria
  • Mr. Kraig Sundberg

    Athletic Director
  • Mrs. Carrie Swafford

    Special Education
  • T'anna Talley

    3rd Grade
  • Mrs. Kim Taylor

    Kindergarten
  • Mrs. Nora Taylor

    RJMS Cafeteria
  • Kasey Thames

    1st Grade
  • Mr. Harley Thomas

    Band Director
  • Mrs. Kim Thomas

    Choir Director/Color Guard Director
  • Ms. Raegan Thomas

    Music/RJMS Choir/Assistant Color Guard Director
  • Mrs. Marietta Titsworth

    3rd Grade
  • Mrs. Holly Tolison

    2nd Grade
  • Mrs. Gail Tomlinson

    Custodian
  • Mrs. Kim Tomlinson

    Computer Science
  • Mrs. Jennifer Touchstone

    8th Grade Resource Teacher
  • Mrs. Candi Trent

    Counselor - 11th & 12th
  • Ms. Misty Turk

    RJMS Cafeteria
  • Ms. Connie Turpin

    Custodian
  • Mrs. Veronica Tuttle

    English Teacher
  • Mrs. Linda Underwood

    6th Grade Keyboarding
  • Ms. Josee Vaughn

    English Teacher
  • Mrs. Tammy Watkins

    Indian Art Teacher
  • Mr. Ty Watkins

    Dierks PE/RJMS Athletics
  • Ms. Jana Weatherford

    IT Assistant/Robotics
  • Mrs. Tammy Weatherford

    Math Teacher
  • Mrs. Kaitlyn Wheeler

    4th Grade
  • Mr. Donald Williamson

    Dierks Cafeteria
  • Mrs. Yvonne Willis

    Kindergarten
  • Mr. Gary Wood

    Science Teacher
  • Mrs. Wanda Wood

    History Teacher/Student Council Sponsor/History Club Sponsor
  • Mr. Ryan Woolsey

    PE Teacher/Head Boys' Basketball Coach
  • Mrs. Renee Wright

    Secretary/Registrar
  • Mrs. Debra Wyrick

    Math Teacher
  • Mr. Jimmie Wyrick

    Science Teacher/Softball Coach/FCA Sponsor
  • Mrs. Leann Wyrick

    History Teacher